Home / Doğuma Hazırlık / Hamilelikte Yaşanılan Sorunlar ve Her Hamilelik Aynı mıdır? – Bölüm 1

Hamilelikte Yaşanılan Sorunlar ve Her Hamilelik Aynı mıdır? – Bölüm 1

Hayatımın nerdeyse son beş yılını hamile ya da emziren anne olarak geçirdim ki halen daha emziren anne kısmına devam ediyorum. Hamileliklerimin benzerliklerinden ve Allah’ın sevgili kulu olduğumu düşündüğüm en güzel yanı midemin bulanmamasıydı. Bir çok kişi gözümü korkutmuştu her hamilelik birbirine benzemez ilkinde bulanmadıysa bunda bulanma şansı yüksek demişlerdi ama neyse ki her iki hamileliğimde de midem bulanmadı. Etrafımda ve işyerinde midesi bulanan arkadaşlarımı gördükçe tekrar tekrar şükrediyorum halime. Çünkü gerçekten de çok zor çalışıyorsan daha zor evde seni bekleyen bir ufaklık daha varsa zor ne kelime.

Hamileliğin neredeyse dokuz ayında midesi bulananı da gördüm ilk üç ay çubuk krakerle geçireni de ama şunu söyleyeyim içiniz rahat olsun hepimizin çocuğu da sağlıklı doğdu. Hatta midesi bulanan arkadaşlar kilo almazken( üstüne üstlük kilo vereni bile var) bendeniz ilk hamileliğimde 30 kilo ikinci hamileliğimde ise 16 kilo aldım. Bu 16 kilo almış halim dikkat etmiş halimdir duyurulur. Hamileliklerimin benzerliklerinden biri de doktorumdu J Gerçekten çok iyi bir doktor son ana kadar normal doğum yapmam için beni desteklemiş moral vermişti. İlk hamileliğimde başıma ne geleceğini bilmediğim için çok korkuyordum sağ olsun hep sakinleştirdi beni ve ikinci hamileliğin her kontrolünde tembih etmişti’’ Yeliz ilk hamilelik sonrası 30 kiloyu verdin ama ikincilerden sonra  zor verilir dikkatli ol’’ diye anca bu kadar dinleyebildim onu yarısını yine aldım J Bakalım verebilecek miyiz? 86 kilo ile doğuma girdim doğum sonrası sadece 6 kilo gitmişti şu an hala 80 kiloyum. Güya iki çocuk var emziriyorum ama Deren 3.5 aylık olmasına rağmen bir değişiklik yok. Hayır anlamadığım bebek 3.440 kg doğdu zaten, hani bu plasenta hani bu eş dediklerinin kilosu. Baya bir süre ödem dedim ama artık onu da diyemiyorum. Sanki beş aylık bir göbek var. Ben hiç sarmadım göbeğimi doğum sonrasında ya da korse takmadım. Korsenin kasları tembelleştireceğine sağlıksız olacağına inanıyorum ilk doğumdan sonra 30 kilo alıp 34 kilo verdim sporda yapmadım diyette sadece emzirdim Yaren çok hareketliydi sağ olsun. Ne göbek kaldı ne de sarktım. Çatlak bile oluşmadı. Hoş eşime göre o kadar kremi sürdün bir de olsaydı dedi. Ben Lierac adlı bir krem kullandım hem de 4 kutu 200 ml. Valla tecrübesizlikten mi çatlamaktan korktuğumdan mı bilmiyorum göbeğime,  üst kola, bacaklarıma yani her yerime sıvadım resmen. Bir de en sevdiğim huyum düzenli kullanırım. Nerdeyse her gün eksiksiz sürdüm. Kremlerden mi yoksa annemde de çatlak yokmuş irsi mi bilemem ama 30 kiloya rağmen çatlamadım. Bu arada annem sadece badem yağı kullanmış onda da çatlak yok. Lierac’ın fiyatını bilenler bilir.

İkinci hamilelikler biraz daha salla pati oluyor. Yarenle uğraşmak, işe gitmek, ev işleri derken bir kutu Lierac’ı bitiremedim bile hatta keşke almasaydım dediğimde oldu sonuç yine çatlak oluşmadı.

İlk hamileliğimde mide yanmam hiç olmamıştı Deren için çok saçlı demek miden ondan çok yanıyor dediler sonuç Deren daha keltoş doğdu. Bence ilgisi yok mide yanmasının saç muhabbetiyle. Bu yanmayı hiçbir şekilde geçiremedim. Yudum yudum süt içtim, asitli şeyler yemedim yine de banamısın demedi. Doktoruma söyleyince bana 4 kutu Gaviskon adlı bir şurup yazdı. Bu kadar çok içip napıcam dedim ama doğuma giderken şişenin içinde bir yemek kaşığı bile yoktu.

Ve gelelim hamileliğin olmazsa olmazı kramplarına kimini erken bulur kimini daha geç amma velakin hemen hemen her hamile tadar bu krampları. Sağlık ocağına gittiğim de doktor bey çok güldürmüştü beni eşimle gitmiştik tesadüfen o gün gelin böyle size bir hareket göstereceğim dedi ben de kalktım hemen yok yok size değil eşinize dedi. Siz bir şey yapmayacaksınız zaten kramp girmiş sizin yapacağınız tek hareket yanınızda yatan eşinize özellikle uykusu ağırsa okkalı bir dirsek geçirmek ve sağ ya da sol demek. Gerisi bu tarafta deyip eşime bak şimdi baba olmak kolay değil eşin hangi bacak derse o bacağı topuktan alıp yukarıya doğru kaldırıyorsun demişti. Gerçekten de işe yarıyor tabi dirseği sağlam atmanız gerekiyor keza ben bazen uyandırma kısmında başarılı olamadığım için ikinci aşamaya geçememiştim. Eşimin uykusu gerçek anlamda ağırdır.E bende şifayı magnezyum ilaçlarında buldum. Kayısılı, limonlu, portakallı gibi çeşitleri var yarım su bardağı suyun içine atıp çözünmesini sağlıyorsunuz ve içiyorsunuz her gün bir tane. Çeşitli markalar var. İçerik olarak aynı devletin karşıladığını da kullanabilirsiniz. Yaren’de çok kramp girmişti belki çok kilo aldığım içindir. Hamileliğin son aylarında iki tane Mg içer olmuştum bir sabah bir akşam. Deren’de o kadar yoruluyordum ki kramp giriyorsa bile sanırım beni uykumdan uyandıramıyordu.

Kabızlık sorunu ben hamileliklerimde yaşamadım. Size şunu söyleyebilirim ki bol su için hem bebek susuz kalmaz hem de kabızlık sorunu oluşma olasılığınız azalır. Ben işyerinde hep masamın üstünde 1 litrelik su şişesi bulunduruyordum en az iki litre su tüketiyordum. Kuru incir ve kuru kayısı yedim öğün aralarında. Demli çay zaten içmem ki kabızlık yapar derler demli çaya. Bir de benim tavsiyem bu sadece hamilelik dönemi için değil her zaman geçerli belli saatlerde tuvalete gitmeyi adet haline getirin ve kesinlikle hijyen takıntısı yapıp evinizin haricinde tuvaletinizi yapmamazlık etmeyin.

Su bol içmenin bir yararı da baş ağrılarınızın azalması ya da hiç oluşmamasıdır ki benim normalde migrenim olmasına rağmen hamilelik döneminde hiç migrenim tutmadı. Migren ve baş ağrısı biraz farklı. Migren berbat bir şey, önce gözünüzde bir ağrı başlıyor gözünüzü kısmaya başlıyorsunuz sonra tek taraflı bir ağrı giriyor ,migrenin şiddeti arttıkça ışığa ve sese karşı tahammülünüz kalmıyor en son darbesini ise midenize vuruyor ve kusmaya başlıyorsunuz. İlk hamileliğim kışa denk gelmişti o yüzden başım hiç ağrımadı temmuzda hamile kalıp mayısta doğum yaptım çok güzel bir hamilelikti. İkinci hamileliğim yaza denk geldi. Aşırı sıcaklar beni mahvetti başım çok ağrıdı ne su ne de Türk kahvesi beni kurtarmadı. Çok sıcak haftalarda gün aşırı Parol içtiğimi bilirim. Doktorlar parol ve minoset kullanabilirsiniz diyorlar ama dikkat edin minoset plus içmeyin. Bu Türk kahvesi olayına da ikinci bölümde değineceğim.

Yorumlar

About Yeliz Kartal YAVUZ

Bu Yazıyı Okudunuz Mu!

Hamilelikte Yaşanılan Sorunlar ve Her Hamilelik Aynı mıdır? Bölüm 2

Bu hamilelik sorunlarını bir seferde anlatamayacağımı biliyordum malum koskoca dokuz ay erkeklerin askerlik anısı gibi, …