Hamilelikte Tiroid ve Şeker Sorunu

Hamilelikte hormonların değiştiği hatta alt üst olduğu söylenir, ben bunun biraz abartı olduğunu düşünürdüm ama çok doğru bir söylemmiş. Daha önce tiroid hormonuyla ilgili bir sorunum olmamıştı. Bu hormonun ne kadar ulvi bir görevi olduğunu hamile kalamadığım dönemde farkettim. Tsh ,t3 ve t4 değerleri hamile kalmadan önce ve tüm hamilelik döneminde kontrol edilmesi gereken değerler. Doktorlar Tsh değerinin 1- 2.5 aralığında olması gerektiğini söylüyorlar. Eğer hamile kalmayı düşünüyorsanız sağlık ocaklarında da bu tahliller yapılıyor. Değerleriniz normalse sıkıntı yok ama tsh yüksekse sağlık ocağı sizi endokrin doktoruna yönlendirecektir. Benim Tsh değerim çok yüksek çıkmadı aslında 3.05 idi. İlk başta EUTHYROX 50 mcg ‘lık kullandım hamilelik boyunca ayda bir kan tahlili ile değerlerim kontrol edildi. Sabahları aç karnına alıyorsunuz. Unutmamaya dikkat edin çünkü gerçekten önemli ve hamilelik bitiminde ilacı direk kesmeyin yine tahliller eşliğinde önce 25 mcg’a düşürdüm ve sonrasında tamamiyle bıraktım.

            Şeker olayına gelince tam bir muamma… Her iki kızımın hamileliğinde de şeker yüklemesi yaptırdım. Hem de iki defa. İlk hamilelikte yüksek çıktığı için ikinci hamilelikte de sınırda kaldığı için. Şimdi gelelim teknik bilgilere Şeker yükleme testi nedir?

Şeker yükleme testi olarak bilinen oral glukoz tolerans testi, anne adayının insülin dengesini ölçmek ve diyabet riski taşıyıp taşımadığını öğrenmek için yapılan bir testtir. Diyabet gelişme riskinin en yüksek olduğu haftalar olan 24. ve 28. haftalar arasında yapılır.

Gazlı içecek kutularına benzer bir kutuda önce  50 gr glukoz (şeker yüklemesi) yapılıyor. Bir gece öncesinden saat 22:00 gibi yemek yemeyi kesiyorsunuz. Sabah aç karnına  bu ağır şerbet tadında içeceği içmek zorundasınız bir saat bekliyorsunuz sonrasında kan değerlerinize bakılarak diyabet belirtileri araştırılıyor. Eğer ilk testin sonucu yüksek ya da sınırda çıkarsa,daha sonraki haftalarda  100 gr oral glukoz testi ile devam ediliyor ve birinci, ikinci ve üçüncü saatlerde kan şeker değerlerinize bakılıyor.

İlk şeker yüklemesi ile yırttıysanız süper ama ikinci yüklemeye kaldıysanız yandınız çünkü gerçekten de ağır geçen bir olay ben özellikle ikinci hamilelikte doktor kontrollerime genelde tek başıma gittim eşimin yoğun çalıştığı bir dönemdi ve sanırım tecrübeli olmanın verdiği bir rahatlık oluyor(bunlar züğürt tesellisi on kere hamile kalsam da eşim her kontrolde yanımda olsun isterdim ama olmayınca olmuyor zorlamanın ya da karalar bağlamanın  alemi yok. sonuç değişmiyor sadece moralinizi bozarsınız. Benim gibi polyannacılık oynayın bebeğim ve ben bugün yalnız takılıcaz , anne-kız günü yapıcaz deyin ve kendinizi sakinleştirin.Nasıl olur da gelmez hamile hamile ya başına bişey gelse düşsen bayılsan diye size gaz verecek olan abla-kardeş-arkadaş gurubundan biriyle o gün öncesi konuşmayın J)Konumuza geri dönecek olursak ben bile bu ikinci yüklemeye tek başıma gitmeye cesaret edemedim. İyi ki de yalnız gitmemişim ikinci ve üçüncü saatleri eşimin omzuna yaslanarak, kusmamak için çaba harcayarak geçirdim.

Bütün bunları ikinci kez yaşayınca Allah korusun,Allah yazdıysa bozsun ,Allah iki çocuğuma ömür versin, Allahım dile getirmek buraya yazmak bile korkutuyor beni J hani olmaz da üçüncü kez hamile kalırsam sanırım şeker yüklemesi yaptırmazdım ya da ikinci yüklemeyi yaptırmazdım çünkü gerçekten hem konsantrasyon olarak hem de 4 saat aç karnına o tatlı içeceği içerek beklemek çok ağır e bir de sosyal medyada dönen haberler cabası.’’ Canan Karatay’a göre, bu testi yapabilmek için anneye verilen 50-75 gram şeker hamileliğe de,bebeğe de zararlı. Karatay, diyabet riski olsun olmasın, tüm hamilelerin iyi beslenme ile gebelik şekerinden korunabileceğini iddia ediyor.’’ Çok fazla tartışıldığı için hocanın bu konudaki düşüncelerini  yorum yapmadan buraya iliştiriyorum.

Ama sadece şunu söylemeliyim ki ben de kendim ve bebeğim için  geç kalmakla beraber böyle düşünmeye başladım. İlk test belki yaptırılabilinir ama ikinci test tam anlamıyla bir çöküş. Gebeliğin başından itibaren sağlıklı bir beslenme ile gebelik şekerinden korunup aynı zamanda da kilo kontrolünün sağlanabileceğini düşünüyorum. Tabi ki son karar size kalmış.

Yorumlar

About Yeliz Kartal YAVUZ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir