Home / Author Post / Kardeş Kıskançlığı

Kardeş Kıskançlığı

Evlenmeden önce hep aklımızda iki çocuk yapmak fikri vardı. Benim ablam var eşimde iki kardeş dolayısıyla ikimizde kardeşle büyümenin güzelliğini bildiğimiz için istedik ki Yaren’in bir kardeşi olsun. Malum otuzunda evlenince ve otuzbeşinde ilk çocuğumuzu yapınca eğer ikinci çocuğu istiyorsak elimizi çabuk tutmak zorundaydık. En azından ben böyle düşünüyordum. Çünkü yaş ilerledikçe hem bebek için oluşabilecek sorunlar artıyor hem hamilelik daha zorlu geçiyor. Çocuğun büyüme aşamasını saymıyorum bile. E bi yaştan sonra kafa götürmüyor . Yaren bir buçuk yaşına geldiğinde o kadar tatlıydı ki ve çok çabuk büyümüştü bir anda ikinci çocuk kararını verdik.Şu an düşünüyorumda biraz daha düşünseydik mesela Yaren iki yaşında olsaydı ve meşhur iki yaş sendromlarını görseydik eminim çocuk yapma kararını bırakın lafını bile etmezdik.Tabi bu işlerin geri dönüşü olmuyor maalesef.

            Hamileliğin ilk dönemlerinde Yaren pek bir şey anlamadı ben bu hamileliğimde de şanslıydım mide bulantısı yaşamadım dolayısıyla karnım büyüyüp hareketlerim zorlaşıncaya kadar sıkıntı yaşamadık. Sadece ilk üç ay Yareni kucaklamadım biraz buna bozuldu. Ne zaman doğum anı yaklaşmaya başladı işte o zaman film koptu bizde…

            Yaren 28 aylık iken kreşe vermek zorunda kaldım anneanne-babaanne kontenjanını 28 aya kadar kullandık ama sonrası için yaptığım araştırmalar sonucunda çocuk okula başlayacaksa kardeş gelmeden önce bu sürecin oluşması gerekiyormuş kardeşi olduktan sonra kreşe başlayan çocuklarda ailem artık beni istemiyor evden uzaklaştırılıyorum düşüncesi oluşuyor ve çocuğun psikolojisi kötü etkileniyorumuş. Bizde bilimsel araştırmalara uyduk amma velakin derseniz yeniden o günlere dönsen ne yapardın.Ben 3.5-4 yaşından önce tam gün kreşin çocuklara ağır geldiğini düşünüyorum. (Kreş yaşı sizce ne olmalı)

 Bir de yeni kardeş geliyorsa birbirini hazmetme,kabullenme ,birlikte bir yaşamın olacağını anlama adına küçük yaşta çocuğun kreşe yönlendirilmesinden ziyade evde kalması ,oyun gruplarıyla gününün hareketlendirilmesi taraftarıyım.Tabi eğer imkanlarınız uygunsa çünkü oyun grubuna getirip götürmek için bile fazladan birisine ihtiyaç olacak.Çocuk evde kardeşiyle ve annesiyle beraber vakit geçirince daha çabuk benimsiyor hele birde ona görevler verir ve iyi ki varsın ve bana çok yardımcı oluyorsun mesajını veriyorsanız her iki tarafta bu işten karlı çıkıyor.Hem o işe yaradığını ve büyüdüğünü hissediyor, ben merkezcilik olan herşeyi ben yapabilirim duygusunada katkıda bulunuyorsunuz hem de gerçekten de siz bir yardımcıya sahip oluyorsunuz.Bebeğin altını değiştirirken ondan yardım isteyebilirsiniz.Kardeşine şarkı söylemesini isteyebilirsiniz.

            Eskiden evlerin kocaman avluları olur hane içinden evlenenler uzağa gitmez bu avlu içine onlara ev yapılırmış. İlerde çocuk oluncada hem anne-baba çocuk bakımında rahat eder hem de çocuk sevgi dolu geniş bir ailede büyür ve kuzenleriyle büyürmüş. Ha şimdi diyeceksiniz eskiye geri dönüşmü yapalım hep birlikte cümbür cemaat mı yaşayalım özelimiz hiç mi olmasın?Tabiki eskiye geri dönelim demiyorum ama şu bir gerçek ki şehir yaşamına geçiş sonrasında özellikle büyük şehirlerde ebeveynler çok yalnız ve zaman zaman da çok çaresiz kalıyorlar.İki kardeş arasındaki yaş aralığı azaldıkçada bence kıskançlık artıyor.Ya çok şanslı olup ikiz doğuracaksınız.Hem maliyeti az olur hem tek doğum sancısı v.s hem de birbirlerini kıskanmazlar.Dünyaya geldiklerinde birbirlerini görüp kabullenmiş olurlar.Ya da bir tanesi ilkokula başlamış eskilerin deyimiyle kendi başını kurtarmış olacak.Çünkü gerçekten çok zor ikiside ilgiye muhtaç ve anneye bağımlı oluyorlar.En az aradaki yaş farkı dört olmalı böylece bi parça da olsa anne bağımlılığı daha aza inmiş olur devreye baba yardımı ve kreş girer.

            Çocukların yaşı kaç olursa olsun istedikleri şey ilgi ve sevgi. Doğal olarak çocuk sayısı artınca büyük çocukla geçirilecek vakit azalmış oluyor ama sevgide değişme yok.Bu konuda hepimiz hemfikirizdir sanırım ama esas çözüm çocuğunuza bunu göstermekte yatıyor.Ben kendi adıma daha çok dikkat etmeye başladım Yarenle olan ilişkime.Ona daha çok sarılıp seni seviyorum dedim, evcilik oynadım, kitap okuduk beraber.

Yorumlar

About Yeliz Kartal YAVUZ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir