Home / Hamilelik / Balık Yağı Kullanmalı mı?

Balık Yağı Kullanmalı mı?

Eskiden balık yağı mı vardı?Haftada iki kez balık alır yerim çocuğuma da yediririm sözlerinizi duyar gibiyim ama malesef tükettiğimiz balıkların içlerinde Omega-3 yağ asitleri olan DHA ve EPA yok denecek kadar az.Aynı zamanda gelişen teknoloji sayesinde günümüz şartlarında sadece iki kez balık yenerek bu ihtiyacın karşılanamayacağı klinik laboratuar testleriyle belirlenmiştir.Bu nedenle balık yağı desteği önemli.

Çocuklarda ,gebelikte,lohusalıkta ve normal insanlarda bu desteğe ihtiyaç duyulmakta.

Çocukların bağışıklığını güçlendirerek onları öksürük,grip,soğuk algınlığı ve enfeksiyonel hastalıklardan koruyor.

Özellikle kapalı ortamlarda çalışan,enfeksiyona daha çok maruz kalan ortamlarda bulunanlar ve tabiki kreşe,okula gidecek çocuklar balık yağını tüketmeli.

Balık yağı aynı zamanda kemik gelişimine katkı sağlayarak boy uzamasına da yardımcı oluyor.

Balık yağı bebeklerde de önerilse de ben 2 yaşından sonra vermeye başladım kendi çocuklarıma.Yağlı bir öğünden sonra kullanılması tavsiye edildiği için ve balık yediğiniz gün tüketmemek adına ben akşam yemekten sonra veriyorum.Miktarına gelince 2 yaşındaki ufaklığa 1 çay kaşığı(2.5 ml),4 yaşındaki ablamıza ise 1 tatlı kaşığı(5 ml) kullanıyorum.

Yetişkinler için günde en az 500mg en fazla 2500 mg Omega-3 öneriliyor.

Gelelim marka tercihine ben çocuklar için Ocean balık yağı şurubunu, kendim için ise Efa Daily kapsül balık yağını kullanıyorum.Şu an araştırma safhasında olduğum marka venatura omega 3 kapsül .Türk menşeili bir firma vefa ilaç üretiyor.

Sizde piyasadaki markalardan birini tercih edebilirsiniz çok fazla marka var bu alanda dikkat etmeniz gereken tercih edeceğiniz ürün IFOS 5 yıldız onaylı olmalı,Trigiliserid formunda EPA+DHA içermeli ve içerdiği EPA+DHA miktarına bakın.Koyu renk cam şişede olmalı.Şişeyi açmadan önce güneş görmeyen 20 C ‘de kilerinizde muhafaza edebilirsiniz açtıktan sonra ise buzdolabında muhafaza edin.

Hoşçakalın.

Yorumlar

About Yeliz Kartal YAVUZ

Bu Yazıyı Okudunuz Mu!

Hamilelikte Yaşanılan Sorunlar ve Her Hamilelik Aynı mıdır? – Bölüm 1

Hayatımın nerdeyse son beş yılını hamile ya da emziren anne olarak geçirdim ki halen daha …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir